Ветеран війни на Сході, психолог Бородянського центру СПР, консультант і координатор груп самодопомоги Олександ Алієв та Валерій Ліщук – працюють з ветеранами та їх родинами. Результат їх праці – вудка, а не рибина!
Програма СЕТА – це програма психологічної підтримки людей, які зазнали наслідків військового конфлікту в Україні та переживають сильний стрес. Наслідки цього стресу можуть проявлятися в неприємних спогадах про минулі події, що супроводжується тривогою, занепокоєнням, почуттям смутку і самотності. Все це заважає людині в її повсякденному житті, може призводити до зловживання алкоголем, депресії, конфліктів з оточуючими – на роботі, вдома. Дана програма розроблена спеціально для вирішення цих проблем і в більшості випадків призводить до швидкого поліпшення стану без використання медикаментів або необхідності звертатися до психіатра. В першу чергу, вона спрямована на ветеранів АТО і переселенців зі сходу України.
СЕТА розроблена в рамках когнітивно-поведінкового підходу групою з прикладних досліджень психічного здоров’я університету Джонса Гопкінса (the JHU Applied Mental Health Research Group (AMHR)) і була успішно реалізована в різних країнах. В Україні СЕТА реалізовується проектною групою Центру психічного здоров’я та психосоціального супроводу НаУКМА (Національний університет Києво-Могилянська Академія) за фінансової підтримки фонду жертв тортут USAID’s Victims of Torture Fund.
Дана програма корисна тим людям, які помічають у себе наслідки пережитого стресу, наприклад:
- сварки і непорозуміння в родині
- проблеми зі сном і здоров’ям, що виникли після пережитих подій
- відчуття непотрібності, самотності
- бажання повернутися на війну або страх, що війна прийде сюди
- непоодинокі спогади про пережите
- неконтрольована агресія
- відчуття, що навколо одні вороги
- болісна реакція на байдужість суспільства
- байдужість до всього, що відбувається; заглибленість у власні думки і переживання
- відсутність надії і радості, постійне почуття тривоги
- неспроможність планувати майбутнє; страх майбутнього і невизначеності
- труднощі з пошуком себе і організацією власного життя після пережитого
- небажання робити будь-що (навіть доглядати за собою, домом, тощо).
Все це заважає людині у повсякденному житті, ускладнює професійну діяльність і стосунки в сім’ї. Ці наслідки також можуть призводити до зловживання алкоголем, депресії, конфліктів з оточуючими: як на роботі, так і вдома. Програма психологічної допомоги СЕТА розроблена спеціально для вирішення цих проблем і в більшості випадків призводить до швидкого поліпшення стану без використання медикаментів або необхідності звертатися до психіатра. Ця програма заснована на принципах консультативної допомоги. Вона не передбачає ніяких медичних діагнозів, і це не психіатричне лікування. Це програма допомоги для людей, які в силу життєвих обставин перебували в складних, екстремальних умовах.
Участь в програмі добровільна та анонімна. Участь у програмі -НЕПРОСТИЙ КРОК …..